Romanya Büyükelçisinden Ziyaret

Rektör Kaya, Büyükelçi Gabrial Catalin Şopanda’yı Ağırladı

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Catalin Şopanda, Romanya-İskenderun Fahri Konsolosu Faruk Rende ve beraberindeki heyetle birlikte Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya’ya nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Veysel Eren ve Uluslararası İlişkiler Birimi Genel Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Yıldız da hazır bulundu.

Mustafa Kemal Üniversitesi ve Romanya Üniversiteleri arasındaki işbirliği ve öğrenci değişimlerinin konuşulduğu ziyarette Rektör Kaya, Büyükelçi Şopanda’nın ziyaretinin kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Konuşmasında Mustafa Kemal Üniversitesi’ni tanıtan Rektör Kaya, Üniversitemizde yaklaşık 26 bin öğrenci, 500’e yakın öğretim üyesi olduğunu ve eğitim öğretimi 11 fakülte, 6 yüksekokul, 11 meslek yüksekokuluyla verdiklerini söyledi.

   

ROMANYA’DAN ÖZELLİKLE FİZİK TEDAVİ STAJI İÇİN ÖĞRENCİ GELİYOR

1992 yılında kurulan bir üniversite olduklarını ifade eden Rektör Kaya şu bilgileri paylaştı: “Geçen yıl İskenderun Teknik Üniversitesi bünyemizden ayrıldı. Onunla beraber Hatay’da 39 bin civarı öğrencimiz bulunuyor. Romanya’dan 9 üniversiteyle anlaşmamız var. Üniversitemize Romanya’dan geçen yıl fizik tedavi alanında staj yapmak için 12 öğrenci geldi. Şuanda Romanya’dan Fizik Tedavi Bölümü ikinci sınıfta okuyan bir öğrencimiz bulunmakta. Bazı zamanlarda lisans eğitimi veya staj için diğer bölümlerden de öğrenciler geliyor ancak bizim Romanya’ya giden öğrenci sayımız az ve bu sayıyı arttırmak istiyoruz.”

BÜYÜKELÇİNİN GELMESİ MORAL OLDU

Bir büyükelçi olarak Hatay’a ve buraya gelmelerinin kendileri için çok önemli bir moral kaynağı olduğunu sözlerine ekleyen Rektör Kaya, “Buraya gelmeniz Hatay ve bizler için çok önemli çünkü Suriye’deki iç karışıklıklar Hatay’ı olumsuz etkiledi. Hatay ile ilgili olumsuz bir algı oluştu. Fakat gezilip görüldüğünde Hatay’ın sakin, tarihi ve doğal zenginlikleriyle çok güzel bir şehir olduğu fark edilecektir. Hiçbir şekilde olumsuz bir hava hissetmeyeceklerdir. Hatay’a gelenler gönül rahatlığıyla buraları gezebilirler. Hatay’ın tanıtımı konusunda sizlerin de büyükelçi olarak katkılarınızı bekleriz.” şeklinde konuştu.  

ÖNCE KAYGI SONRA MEMNUNİYET

Büyükelçi Gabrial Catalin Şopanda da konuşmasında Türkiye’de Mustafa Kemal Üniversitesi de dahil olmak üzere önemli bazı üniversiteler ile Erasmus ve Erasmus+ öğrenci değişim programları üzerinden anlaşmaları olduğunu belirterek, bunların yanı sıra öğrencilerin bireysel anlamda başvuru yapabilecekleri programlara da sahip olduklarını ve bu öğrencilere burs imkanı sağladıklarını kaydetti.  

Ziyarete Erasmus değişim programıyla gelen Üniversitemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu ikinci sınıf öğrencisi Romanyalı Adrian Titus da eşlik etti. Titus ise buraya gelmek istediğinde ailesiyle birlikte haritaya baktıklarını ve endişe duyduklarını dile getirerek, “Fakat geldikten sonra hiçbir sıkıntı yaşamadık.” diye vurguladı.