Şua Topluluğundan “Radyasyon ve Biz” Konulu Sempozyum

Şua Topluluğundan “Radyasyon ve Biz” Konulu Sempozyum

Üniversitemiz Şua Öğrenci Topluluğu tarafından Atatürk Konferans Salonu’nda 8 Kasım Dünya Radyoloji Günü kapsamında “Radyasyon ve Biz” konulu sempozyum düzenlendi.  
 
Sempozyuma, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Yusuf Önlen ile Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ, üniversitemizin öğretim elemanları, öğrencileri, hastane çalışanları, şehir içi ve şehir dışı hastanelerinden çalışanlar ve Antakya Fen Lisesi öğrencileri katıldı.
 


 
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen, günlük hayatımıza giren radyasyon yayan cihazların günden güne artması sebebiyle bu sempozyumun sağlık çalışanı olan veya olmayan herkesi ilgilendirdiğini ifade etti.

  
 Sempozyum oturum başkanlarından Prof. Dr. Sinem Karazincir yaptığı konuşmada, 8 Kasım 1895 tarihinde Alman Fizikçi Prof. Dr. Wilhelm Conrad’ın Roentgen x-ışınlarını keşfettiği ve insanlığın hizmetine sunduğunu belirtti. Bu anlamlı günün anısına, tüm radyoloji çalışanlarının Dünya Radyoloji Günü’nü kutlayarak, günün anlam ve önemine değindi.
 
Üniversitemiz Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan Dr. Öğr. Üyesi Süreyya Nur, hayatımıza giren radyasyon kavramları ve birimleri hakkında bilgiler verdi.
 


 
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ayşe Gülnihal Canseven Kurşun ve Öğr. Gör. Gaye Umurhan, cep telefonları, baz istasyonları, mikrodalga fırınlar, elektrikli ev aletleri gibi non-iyonize radyasyon kaynakları ve bu kaynakların biyolojik etkileri olduğuna, özellikle lösemiye neden olduğuna vurgu yaparak korunmaya yönelik önerilerde bulundular.
 
Üniversitemiz Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Sinem KARAZİNCİR ve Dr. Öğr. Üyesi Alperen KAYALI, radyoloji bölümünde, Röntgen, Mamografi, Bilgisayarlı Tomografi ve Anjiyoda iyonize radyasyon kullanıldığını belirtip kullanılan doz oranlarına değindiler. Hamilelik durumunda, gerekmedikçe uygulama yapılmamasının önemini vurgulayarak, ultrasonografi ve MR’da iyonize olmayan radyasyon kullanıldığını belirttiler.
 
Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Hasan İkbal Atılgan, Nükleer Tıpta kullanılan iyonize radyasyonun hastada olduğunu ve hastadan korunulması gerektiğini belirtti. Hamilelik ve emzirme durumunda olan hastalar için, farklı uygulamalar yapıldığını ifade etti.
 
Üniversitemiz Kırıkhan Meslek Yüksekokulu’ndan Öğr. Gör. Turan Şahmaran, Radyasyon Onkolojisinde kullanılan iyonize radyasyonun hastada olmadığını ve hastadan korunulması gerekmediğini ifade etti. Radyasyon Onkolojisinde kullanılan radyasyon ve biyolojik etkilerine değinen Şahmaran, radyasyonu farklı bir bakış açısı ile ele aldı.