Koruyucu Eğitim ve Çocuk İstismarı

MKÜ’de Koruyucu Eğitim ve Çocuk İstismarı Konulu Konferans Düzenlendi

Üniversitemiz Atatürk konferans salonunda Çukurova Üniversite Öğretim Görevlisi İsmail Sanberk tarafından “Koruyucu Eğitim ve Çocuk İstismarı’’ konulu konferans düzenlendi.

Ülkemizde cinsel istismar ve çocuk istismarı konularının araştırılmasının hatta konuşulmasının dahi güç olduğunu belirten İsmail Sanberk, Türkiye’de cinsel tacizle ilgili yapılan ilk çalışmanın 2013 yılında yapıldığını konuyla ilgili verilerin daha çok Almanya ve diğer ülkelerden alındığını söyledi.

Çocuklara uygulanan istismarın genelde yakın çevreden geldiğini belirten İsmail Sanberk:” Türkiye’de çocuğa cinsel istismarla ilgili sağlıklı veri elde etmek mümkün değil, istismar aile içinden yakınlardan geliyorsa anne tacizi fark ediyor ama saklama eğiliminde oluyor, adli makamlara intikal etmiyor. Eğer dışarıdan geliyorsa hemen adli makamlara yansıyor. 

Her meslek grubundan tacizci olabiliyor eğer çocukta uyku bozukluğu, beslenme bozukluğu, akademik başarıda düşüklük, yalnızlık, aşırı derecede korku ve kaygı, anneye aşırı düşkünlük varsa bu taciz belirtisi olabilir.” dedi.

2 ile 6 yaş arası dönemin cinsel istismara en açık dönem olduğunu ifade eden Sanberk çocukla her gün konuşulması gerektiğini belirtti. Dış dünyaya güvensizlik oluşturmadan çocuğun iyi ve kötü dokunuş,  iyi ve kötü sır ayrımını yapması, hayır diyebilmesi ve bedeni konusunda inisiyatifin kendisinde olduğunu bilmesi gerektiğini vurguladı.