HİV Öldürmez, Bilgisizlik Öldürür

Üniversitemiz Gönüllü Genç Sağlık Liderleri Topluluğu, Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ve Antakya İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde Atatürk Konferans Salonunda “HİV Öldürmez, Bilgisizlik Öldürür” isimli panel düzenlendi.
Panelin oturum başkanlığını Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen yaparken Prof. Dr. Tacettin İnandı, Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Çabalak ve Dr. Hasan Zubaroğlu panele konuşmacı olarak katıldılar.
Panelde ilk sözü Dr. Hasan Zubaroğlu aldı. Zubaroğlu yaptığı konuşmada: ‘’AİDS hastalığı artık yerel çapta değil dünyanın tamamını etkileyen bir tehdit konumunda. Kesin tedavisi olduğunu söyleyemiyoruz ama geliştirilen tedavi şekilleri ile büyük oranda etkisinin azaldığını gözlemleyebiliyoruz. Sayısal verilere bakıldığında otuz yedi milyon insanın hala HİV ile yaşadığını, her yıl yaklaşık olarak 2.1 milyon insanın ise hastalığa yakalandığını biliyoruz. Dünya genelinde azalmalar görülse de ülkemizin de içerisinde bulunduğu coğrafyada yükselen bir ivme söz konusu. Burada önemli olan nokta, nasıl bulaşacağından ziyade nasıl bulaşmayacağını bilmekten geçiyor.‘’ dedi.
Zubaroğlu’ndan sonra kürsüye gelen Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Çabalak, HİV hastalığının en fazla artış gösterdiği ülkeler sıralamasında ilk sırada olduğumuzu belirterek: ‘’Açıklanan sayısal verilere bakıldığında maalesef bu hastalıkta en fazla artış yaşayan ülkeler bazında ilk sırada biz yer alıyoruz. Bulaşmasına sebep olan üç farklı neden olduğunu biliyoruz: Bunlardan ilki cinsel yolla bulaşmalar, ikincisi kan yoluyla bulaşmalar ve son olarak anneden bebeğe geçme şekliyle olmakta. Bu süreçte hastaları iyi bilgilendirmek ve bilinçlendirmek gerekiyor. Gelişen imkânlarla birlikte her gün yeni ilaçlar çıkarılıyor. Hastalarımızın yaşam standartları doğru yöntemlerle iyileştirilebiliyor ve normal insan popülasyonu içerisinde hayatlarını sürdürebiliyorlar.’’ dedi.
Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tacettin İnandı ise: ‘’Bu hastalık konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Bu hepimizin ortak sorumluluğu durumuna gelmiştir.  Türkiye’deki salgını dünya ile kıyasladığımızda salgını kontrol edemediğimiz dikkat çekiyor. Salgın göz göre göre katlanarak artıyor. Bu gerçek bir tehdit ve hemen kapımızda beliriyor. Hastalarımız dışlanma, ötelenme ve etiketlenme korkusuyla kendini gizlemek durumunda kalıyor. Çeşitli etkinlikler düzenleyerek toplum hassasiyetinin ve farkındalığın arttırılması gerekiyor.’’ dedi.