Travma Arama Kurtarma Eğitimi

MKÜ’de Travma Arama Kurtarma Eğitimi Verildi

Mustafa Kemal Üniversitesi ile Acil Yardım ve Afet Derneği iş birliği ve Hatay AFAD ve Hatay İl Sağlık Müdürlüğünün katılımıyla Atatürk Konferans Salonunda “Travma Arama Kurtarma Eğitimi” verildi.

Acil sağlık sahasına yeni bir bakış açısı getirmesi planlanan eğitimde, travmalı hastaların arama kurtarma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar ile birlikte gerekli olan teorik ve uygulamalı bilgiler öğrencilere aktarıldı.

Programın sabah oturumunda İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde görevli Doktor Kenan Ekmekçioğlu “Olay Yeri Değerlendirme ve Triaj” konusunda,  MKÜ Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Ali Karakuş “Travmalı Hasta Değerlendirme” konusunda, Doç. Dr. Güven Kuvandık ise “Travma Çeşitleri ve Acil Müdahale” konusunda eğitim verdiler.

Öğleden sonraki oturumda ise AFAD Arama Kurtarma ekibinde görevli Ümit Aslan Kara ve Şahin Altaş tarafından “Sıkışmalı Vakalarda Arama Kurtarma” konulu eğitim verildi.

Eğitim ikinci gününde ise öğrencilere AFAD ve 112 Acil ekipleri tarafından olay yerinde kullanılan aletlere ilgili detaylı ve uygulamalı bilgi verildi.