Rektörümüz Prof. Dr. Veysel Eren'in Kurban Bayramı Mesajı

Kıymetli çalışma arkadaşlarım;

Göreve geldiğimiz günden bu yana teşbihin ötesinde gerçek anlamda bir aile olarak bizleri yeni bir bayrama ulaştıran Rabbimize hamd ediyorum. Deprem felaketinin getirdiği sabır ve imtihan süreçlerinde insanın doğasında bulunan tüm zaaflara rağmen üstün fedakârlıklarla ayakta tuttuğumuz kampüsümüzde bir bayramı daha hep birlikte idrak etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Bayramlar bundan sonraki ömrümüzde bize hep bir yanımızı eksik hissettirecek olsa da yaşadığımız felaketin ardından gösterdiğimiz kararlı duruş ve elimizi taşın altına koymanın verdiği huzurla ve teselliyle hep bunun gururunu yaşayacağız.

Kurban Bayramı öteden beri özellikle Türk milletinin geleneklerinde paylaşmanın ve dayanışmanın bir sembolü olagelmiştir. Bizler depremden sonra yeri gelince aynı odada uyuyup, aynı kaptan yemek yiyen Hataylılar olarak paylaşmanın en samimi halini yaşayarak tecrübe ettik. Sadece paylaşmanın değil fedakârlığın, samimiyetin ve zorluğu yüklenmenin de tecrübesini hep birlikte yaşadık. Şehrimizin ve hemşerilerimizin önümüzdeki bayramlarda mahzun olmaması, öğrencilerimizin hasretle bekledikleri üniversite ortamına yeniden kavuşabilmeleri için hep birlikte samimiyetle çalışmaya devam edeceğiz ve üniversitemizi de şehrimizi de yeniden inşa ve ihya edeceğimize gönülden inanıyorum.

Hatay’ın yeniden ayağa kalkması için öncü rol üstlenen kurumlardan birisi olarak yakınma yerine iletişim, mazeret yerine çözüm, sitem yerine gayret ihdas ederek üniversitemizin adını bu şehrin tarihine kazımayı misyon edindik. Bu çabalarımızın yalnız bu dünyada değil Allah katında da akis bulacağına dinimizin bir gereği olarak inanıyoruz ve belki de en büyük motivasyonumuzu bu inançtan aldık. Zira burada sizlerle birlikte üniversitemizin yeniden ayağa kalkması için gösterdiğimiz yüksek gayret, büyük fedakarlık ve çabalar sadece bir miktar maaş için yapılabilecek bir şey değildir. Bu, aldığımız maaşın ötesinde vatanımıza ve milletimize bağlılığımızın, inançlarımızın bize göstermiş olduğu hem bu dünya hem ahiret için çalışma ülküsünün bir yansımasıydı

Bugün burada, bayramın getirdiği sevgi, barış ve kardeşlik atmosferi içinde, geleceğe dair umutlarımızı ve hedeflerimizi yeniden teyit ediyoruz. Önümüzdeki dönemde, bilim ve eğitim alanındaki misyonumuzu daha da ileriye taşımak için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Üniversitemizin sadece ve sadece ortak çabayla, omuz omuza vererek birlikte yapacağımız çalışmalarımızla ayağa kalkacağına inanıyoruz. Bunun dışında kişisel çabalarla bir kurumun ayağa kalkmasının mümkün olmadığının bilincindeyiz. Depremden bu yana üniversitemiz eğer şehre umut olmuşsa, diğer kurumlara örnek olmuşsa bu hepimizin ortak gayretinin bir sonucudur. Tek başına üst yöneticilerin çabalarının bunun için yeterli olmayacağını biliyoruz, bizlerin yaptığı sadece yol göstermek, liderlik etmektir. Bunun ötesinde buradaki başarının asıl kahramanları sizlersiniz. Bu nedenle hepinize gönülden teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızda, çabalarınızda, gayretlerinizde başarılar diliyorum.

Bayramınızı bir kez daha kutluyor, bu özel günün size ve sevdiklerinize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum. Hep birlikte nice bayramlara sağlık ve afiyetle ulaşmayı temennisiyle hepinizi muhabbetle selamlıyorum. Bayramınız kutlu olsun.