Disleksi Bir Hastalık Değildir; Ben Farkındayım, Sen de Ol”

Üniversitemiz Genç Gönüllü Sağlık Liderleri Topluluğu tarafından Atatürk Konferans Salonunda “Disleksi Bir Hastalık Değildir. Ben Farkındayım, Sen de Ol” adlı panel düzenlendi.
Panelin oturum başkanlığını Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşegül Şükran Öz gerçekleştirdi.
Panelde ilk sözü alan Hatay Devlet Hastanesinden Psikiyatrist Doktor Serkan Güneş: “Birçok çocuk öğrenme güçlüğüne benzer belirtiler gösterebilir, burada ayırıcı tanı çok önemlidir. Örneğin işitme engeli varsa, görme engeli varsa veya çocuğun öğrenememesini başka bir sebeple açıklayabiliyorsak o zaman bu çocuklar öğrenme güçlüğü tanısı alamazlar.” dedi.
Hatay Rehberlik ve Araştırma Merkezinden Psikolojik Danışman Seyhan Yılmaz ise: “Öğrenme güçlüğü bir bireyi birçok farklı yönden etkileyebilir. Eğitim anlamında bizim en çok hissettiklerimiz okuma, yazma ve matematik alanları ama özgür öğrenme güçlüğü olan bireylerin birçok güçlü yönü de var. Örneğin çok boyutlu algılama, görsel muhakeme hayal gücü gibi, iyi bir eğitim programı bu güçlü yönler üzerine de kuruluyor.” dedi.
Antakya Sağlıklı Hayat Merkezinde ailelere danışmanlık hizmeti veren Melda Günderen ise yapmış olduğu sunumda özgür öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği sebebiyle ya da başka sebeplerden dolayı okulda problem yaşayan ve kendilerine yönlendirilen çok sayıda çocuk olduğunu ifade etti. Bu konuda aileler nelere dikkat etmeli, öğretmenler sınıfta nelerden şüphelenmeli sorularının yanıtları ile ilgili görüşlerini ifade etti. Uygun tanı ve destek eğitimi alan çocukların gündelik hayatlarını sürdürme noktasında sıkıntı yaşamadan akademik eğitimlerini tamamlayabildiklerini ve bu konunun onların yaşamlarında bir güçlük ve bir engel olmaktan çıktığını söyledi.
Panel, program anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.