Üniversitemizde Hz. Peygamber Sevgisi Anlatıldı

Üniversitemiz Antakya İlahiyat Topluluğu tarafından Atatürk Konferans Salonunda “Hz. Peygamber Sevgisi” konulu panel düzenlendi.
Panel saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim tilaveti sonrası İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Kirman’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Kirman, yaptığı konuşmada ilahiyat fakültelerinin bir misyonu olduğunu ve bu misyonu yerine getirmek amacıyla bu tür etkinlikleri düzenlemeye devam edeceklerini belirtti.
Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Okan Şener, programın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek panelin başarılı geçmesini diledi.
Panelin oturum başkanlığını İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Kirman yaptı. Panelde ilk sözü Bursa Uludağ Üniversitesinden gelen Prof. Dr. Adem Apak yaptı. Apak yaptığı sunumda Hz. Muhammed’in (SAV) barış ve sevgi peygamberi olduğunu, bunun kaynağının da Kuran-ı Kerim olduğunu ifade etti. 
Prof. Dr. Adem Apak’tan sonra söz alan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Onat “Peygamberi Nasıl Anlamalıyız?” adlı sunumunu gerçekleştirdi. Prof. Dr. Onat yaptığı sunumda sevginin anlamayla ilişkisini çeşitli örneklerle anlattı. Hz. Peygamberin ashabıyla ilişkisinin iknaya dayalı olduğunu dile getirdi. Sevgide aşırıya gitmenin de belirli riskleri olabileceğini ifade etti.
Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Osman Ateş ise Hz. Muhammed’in (SAV) sosyal çevresiyle ilişkilerinde bu sevginin nasıl tezahür ettiğini somut örneklerle anlattı.
Üniversitemiz İlahiyat Fakültesinden Dr. Öğretim Üyesi Ozaj Süliman “Türk Edebiyatında Hz. Peygamber Sevgisi” konulu bir sunum yaptı. Süliman’ın yaptığı sunum Türk Halk Edebiyatında Hz. Peygamber sevgisi, Türk İslam Edebiyatında Hz. Peygamber sevgisi ve günümüz Türk Edebiyatında Hz. Peygamber sevgisi olarak üç bölümden oluştu. Süliman, Peygamber sevgisi üzerine yazılmış şiir ve naatlardan oluşan örnekler sunarak sunumunu tamamladı.
Panel, belge takdimi sonrası gerçekleştirilen hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.