Hatay Değerleriyle Üniversitemizde Buluştu

Üniversitemiz ve Hatay Vakfı işbirliğinde üniversitemiz ev sahipliğinde Atatürk Konferans Salonunda “Hatay Değerleriyle Buluşuyor” adlı konferans düzenlendi.
Konferansa Danıştay 6. Daire Başkanı Emin Sınmaz, TED Hatay Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özat, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan ile Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı İlker Astarcı konuşmacı olarak katıldılar.
Programın açılış konuşmasını Hatay Vakfı Başkanı İhsan Aydeğer gerçekleştirdi. Aydeğer, konferansı üniversite gençliği ile Hatay’ın yetiştirmiş olduğu değerleri bir araya getirip, onların hayat tecrübesinden gençlerin istifade etmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.
Konferans açılışında bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay Vakfının edindiği bu yeni misyon ile Hatay’a değer katan insanlar ile üniversite gençliğini bir araya getirdiklerini, üniversite olarak da bu programa ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.
Açılış konuşmalarının ardından konferansa geçildi. Konferansta ilk sözü alan TED Hatay Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özat, eğitim sürecinde ve iş hayatında yaşadığı tecrübeleri kendisini dinlemeye gelen öğrencilere anlattı.
Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan herkesin bir başarı hikayesi olduğunu belirterek: “Herkesin bir hiyakesi bulunuyor. Bu hikayeyi yaşarken, bu yolu yürürken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar var. Başarının ortaya çıkması için doğru mekan ve doğru zaman gerekiyor. Bu durumda başarı ortaya çıkar. Her insanın başarısı vardır. Bunun belli bir makamda bulunmakla ilgisi yoktur. Bu evrende ne yaptığın başarı kriterini belirler. Yaptığın işi en güzel, en doğru ve en yararlı şekilde yapıyorsan başarılı bir şekilde yapıyorsun demektir. “ dedi.
Danıştay 6. Daire Başkanı Emin Sınmaz ise kendi yaşam hikayesi çerçevesinde yaşadığı tecrübeleri anlattı. Okuma alışkanlığı edinen birinin asla başarısız olamayacağını söyleyen Sınmaz sürekli okumanın zihni açık tutacağını ve başarıda çok önemli bir yer tutacağı belirtti.
Konferansta son sözü alan Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı İlker Astarcı Türkiye Ulusal Ajansının şu ana kadar gerçekleştirdiği faaliyetlerden bahsederek konuşmasına başladı. Astarcı konuşmasının devamında: “Bu ülkenin insanı olmak çok önemli, çünkü mazlum insanların bizlerden umudu var ve bizlerden beklentisi var. O yüzden biz inanacağız, özgüvenimiz tam olacak. Cesaretle, sağlam adımlarla iyilik yapmaya ve çevremize faydalı olmaya gayret göstereceğiz.” dedi.
Konferans, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. Konuklar, konferans sonrası Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Galerindeki sergiyi ve Uluslararası İlişkiler Birimini ziyaret ettiler.